czwartek, 16 września 2010

Joanna Lustyk - Inna pamięć

Tytuł: Inna pamięć
Autor: Joanna Lustyk
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 2008
Liczba stron: 248
Opis z okładki:
Czy kobiety naprawdę mają inną pamięć niż mężczyźni?
Nie jest to naukowo dowiedzione. Ale chyba tak, skoro potrafią pamiętać nieważne dla mężczyzn zdarzenia, a zapominają o tym, co oni uważają za istotne.
Bohaterką tej książki jest Sabina, samotna matka, która po nie najlepszych doświadczeniach życiowych postanawia wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Co ją tam czeka? Czy znajdzie miłość i szczęście, którego nie znalazła w Polsce? Czy tylko dodatkowo skomplikuje sobie życie? I czy naprawdę jest taka, jaką widział ją jej przyjaciel, wrażliwy i romantyczny malarz, którego znamy z powieści Gwiazdy w ogrodzie? Jak ona widzi samą siebie? Te same zdarzenia relacjonowane przez dwie osoby wyglądają zupełnie inaczej. Co jednak jest prawdą?

Moja opinia: 

Opis umieszczony na okładce książki pełen jest pytań bez odpowiedzi. Tak naprawdę niewiele możemy się z niego dowiedzieć. Mimo to, postanowiłam zaryzykować i przeczytałam tą książkę. O dziwo, nie była taka zła. 
Główna bohaterka, Sabina, to samotna matka wychowująca nastoletniego syna. Jest samotna, ponieważ ojciec chłopca jest przekonany, że usunęła ona ciążę w wieku 17 lat, kiedy to w nią zaszła. Na szczęście otrzymuje dość wysokie alimenty od dziadka jej syna, które równocześnie są 'łapówką' za milczenie. Pewnego dnia, z niewiadomego nam powodu, bohaterka postanawia wyjechać do Stanów. Początkowo jest zagubiona w tym wielkim kraju, jednak stopniowo zaczyna się przyzwyczajać do życia za oceanem. Znajduje mieszkanie, przyjaciół i pracę. Poznaje przystojnego i bogatego mężczyznę, z którym ma romans. Zachodzi z nim w ciążę, o której on nie wie. Ich kontakt się urywa. Na jednym ze spotkań towarzyskich Sabina spotyka Polaka, ambitnego malarza, z którym wraca do Polski. W czasie całej akcji powieści bohaterka kilka razy wraca do Stanów, z czym wiążą się różne kłopoty, którym za wszelką cenę stara się zapobiec. 
Na początku akcja powieści jest nieco chaotyczna. Wydarzenia teraźniejsze przeplatają się z tymi z przeszłości. Można się pogubić. Jednak po niedługim czasie akcja się stabilizuje i spokojnie można wszystko ogarnąć. 
Książkę polecam 'na chwilę', bo nie jest długa i potrafi wciągnąć. Mnie zajęła trochę więcej czasu niż przewidywałam, ale było to związane z moimi urodzinami (tak, mam już 18 lat!). Przez to również opóźniła się publikacja recenzji. Wracając do książki: nie zrażajcie się opisem, bo od środka ta książka wygląda zupełnie inaczej.

Ocena: 4/6 - Dobra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz