czwartek, 16 września 2010

J.K. Rowling - Harry Potter i Więzień Azkabanu

Tytuł: Harry Potter i Więzień Azkabanu
Autor: J.K. Rowling
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania: 2001
Liczba stron: 450

Opis z okładki: 

Z pilnie strzeżonego więzienia ucieka niebezpieczny przestępca. Kim jest? Co łączy go z Harrym? Dlaczego lekcje przepowiadania przyszłości stają się dla bohatera udręką?
W trzecim tomie przygód Harry'ego Pottera poznajemy nowego nauczyciela obrony przed czarną magią, oglądamy Hagrida w nowej roli oraz dowiadujemy się więcej o przeszłości profesora Snape'a. Wyprawiamy się również wraz z trzecioklasistami do obfitującego w atrakcje Hogsmeade, jedynej woski w Anglii zamieszkanej wyłącznie przez czarodziejów.

Moja opinia: 

Po przeczytaniu tej części przygód Harry'ego po raz pierwszy od razu się w niej zakochałam. To samo uczucie żywię do filmu o tym samym tytule. Dlaczego? Sama do końca nie jestem pewna. Może to przez to cofanie się w czasie? Bardzo możliwe. 
W tym tomie nie spotykamy Lorda Voldemorta, jednak nie brakuje nam wrażeń. Nauczycielka wróżbiarstwa co rusz uświadamia Harry'emu, że niebawem czeka go śmierć, nowy nauczyciel obrony przed czarną magią skrywa mroczny sekret a Hermiona po raz pierwszy ma tajemnicę, o której jej przyjaciele nie mogą się dowiedzieć. Jak widać, jest to bardzo tajemniczy rok w Hogwarcie. Na dodatek Harry nie wie, dlaczego ściga go seryjny morderca, Syriusz Black...
Harry Potter i Więzień Azkabanu obfituje w tajemnice i mimo, że brakuje tu udziału Lorda Voldemorta, nie możemy narzekać na brak akcji. Z każdym dniem Harry zbliża się do odkrycia, co łączy go z Syriuszem Blackiem. Równocześnie uczy się i trenuje do meczy quidditcha, które są w książce doskonale opisane. Równie barwne są opisy lekcji obrony przed czarną magią. Pozwala to dokładnie wyobrazić sobie te sytuacje, nawet, gdy ktoś nie posiada tak bujnej wyobraźni, jak, na przykład, ja. 
Pomimo mojej miłości do tej książki mogę z czystym sercem ją polecić wszystkim Potteromaniakom i innym czytelnikom. Humor przeplatany z tajemnicą - magiczne połączenie. :)

Ocena: 6/6 - Arcydzieło!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz