czwartek, 16 września 2010

Agata Mańczyk - Facet z prostą instrukcją obsługi

Tytuł: Facet z prostą instrukcją obsługi
Autor: Agata Mańczyk
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2008
Liczba stron: 285
  
Opis z okładki:
Było ich trzech. Sznita - wyszczekany i cyniczny do szpiku kości, usiłujący zapracować na opinię największego łobuza okolicy. Flegmatyczny Emeryt - wychowywany na porządnego człowieka, z którym jednak można spodziewać się wyłącznie kłopotów. I Czejen - dobrze zapowiadający się element wywrotowy z warkoczykiem. Przyświecał im jeden cel - dobra zabawa. Do czasu, gdy okazało się, że pech to straszna rzecz.
Trzej przyjaciele zostają nagle przyłapani na nierozważnym wybryku. Jakby tego było mało, nierozłącznych do tej pory kumpli pragnie poróżnić dawna znajoma, Zgaga. O co jednak naprawdę chodzi w tej grze? Sznitę, Emeryta i Czejena czeka najdziwniejsze pół roku w ich rozrywkowym życiu.

Moja opinia: 
Moje pierwsze wrażenie po sięgnięciu po tą książkę było oczywiste - kolejna niedojrzała książka, która przez przypadek znalazła się w dziale dla młodzieży. Otóż nic bardziej mylnego. Pomimo kolorowej okładki i prostego opisu redakcji ta książka jest jak najbardziej przeznaczona dla mnie jak i innych.
Autorka przedstawia przygody trzech przyjaciół, którzy nie boją się zadzierać z policją, dyrektorem szkoły i rodzicami. Narratorem jest jeden z nich - Czejen, co było dla mnie nowością, bo rzadko trafiam na książki pisane z punktu widzenia chłopaka. Bohaterowie uczą się w gimnazjum, a raczej sprawiają takie wrażenie, ponieważ rzadko tam goszczą. Pewnego dnia, na szkolnej akademii, przesadzają trochę ze swoimi wybrykami i dyrektor postanawia ich ukarać. W tym samym czasie pojawia się ich dawna znajoma, która chce się zemścić za sprawy z przeszłości. Przyjaciele dowiadują się, że zamieszani są w to również obecni znajomi z ich klasy. Dlaczego Zgaga chce się zemścić? Tego właśnie chce się dowiedzieć Czejen. Gdy jego przyjaciele trafiają do aresztu, w głowie chłopaka wszystko układa się w logiczną całość. Jednak sam nie da sobie rady, więc szuka pomocy u swojej byłej dziewczyny, w której ponownie się zakochuje. Niestety, ona kocha innego. Niespodziewanie on sam trafia do aresztu, a po wyjściu uświadamia sobie, że dziewczyna, której wcześniej nie zauważał, jest dla niego stworzona. A jak się kończy sprawa ze Zgagą? Sprawdźcie to sami sięgając po tą ciekawą książkę.
Podsumowując, książka jest pełna tajemnic, intryg i miłości. Wspaniała mieszanka, która naprowadza głównego bohatera na prostą drogę. Nie brakuje w niej humoru jak i delikatnych wulgaryzmów, które nadają książce realizmu. Denerwuje mnie jedynie to, że Czejen jest prostackim, wpatrzonym w siebie i wolno myślącym egoistą, ale na szczęście to się zmienia. Bardzo gorąco polecam tę książkę.

Ocena: 5/6 - Świetna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz