czwartek, 16 września 2010

Elisabeth Zöller - A jednak... strzelę!

Tytuł: A jednak... strzelę!
Autor: Elisabeth Zöller
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Seria: Ossolineum
Rok wydania: 2008
Liczba stron: 103

Opis z okładki: 

Niko się boi - codziennie od nowa, gdy idzie do szkoły. Tam bowiem czekają już Matthias, Kevin i Raphael. Biją go. Kopią. Szantażują. Coraz częściej i coraz bardziej brutalnie. W końcu Niko nie widzi innego wyjścia i przygotowuje rozpaczliwy plan. W swej rozpaczy z ofiary zmienia się w oprawcę... Wstrząsający apel przeciwko przemocy i obojętności.

Moja opinia: 

Książki z serii Ossolineum nie są mi obce. Wiele z nich przeczytałam i żadna mnie nie zawiodła. Książki te opowiadają o problemach, które dotyczą nastolatków i, choć niektóre wyglądają na bardzo dramatyczne, są prawdziwe. 
Bohaterem książki A jednak... strzelę! jest czternastoletni Niko. Gdy zjawia się w klasie jako nowy uczeń, od razu zostaje obrany za cel trzech kolegów. Dręczą go, biją, poniżają, zmuszają do kradzieży, nawet grożą z każdym dniem coraz bardziej. Dowiadujemy się tego z pamiętnika Niko, który zostaje odczytany na sali sądowej podczas rozprawy jego oprawców. Z pamiętnika chłopca wynika też, że nie mógł sobie z tym wszystkim poradzić. Bał się powiedzieć mamie, bratu, a przyjaciółce zabronił mówić o tym komukolwiek. Z czasem zamykał się w sobie, nabierając wrogości do całego otaczającego go świata. Pewne ukojenie znalazł w brutalnych grach komputerowych. Do czego to doprowadziło? Chyba wszyscy się domyślamy. 
Książka ta pokazuje nam, jak bardzo osoby krzywdzone izolują się od świata. Boją się powiedzieć o swoich problemach innym, żeby jeszcze bardziej nie pogorszyć sprawy. Jak zauważamy w książce, jest to ogromny błąd, który może doprowadzić do prawdziwej tragedii. 
Ta krótka, choć treściwa książka nadaje się dla czytelników w każdym wieku i jest bardzo pouczająca. Polecam i naprawdę zachęcam do przeczytania.

Ocena: 5/6 - Świetna

1 komentarz:

  1. kocham tę książkę, uwielbiam gdy bohater opowiada o swoim życiu. no po prostu lubię książki, które są pisanie jak pamiętniki. Polecam. Ocena od 1-10 to 1234567890 (;

    OdpowiedzUsuń