sobota, 23 lipca 2011

Urszula i Radosław Lemańscy - Moja Wyspa Marzeń

Moja Wyspa Marzeń to lektura, z którą młody czytelnik odbędzie fascynującą podróż na egzotyczną wyspę, pełną zagadek i tajemnic. Przewodnikiem w tej podróży jest chłopiec imieniem Michael, który wraz z mamą przybywa na tropikalną wyspę. Nie jest tym faktem uszczęśliwiony - nowe, zupełnie inne otoczenie, odmienne środowisko, smutne wspomnienia... Wszystko to sprawia, że mimo piękna krajobrazu, w nowym otoczeniu czuje się samotnie. Na szczęście jego osamotnienie nie trwa długo. Na wyspie nawiązuje nowe znajomości, które szybko zamieniają się w przyjaźnie, odkrywa niezwykłe i fascynujące miejsca i bawi się doskonale, powoli zapominając o smutku, który ciążył mu w sercu. Zaprzyjaźnia się również z tajemniczym Panem Po... Jednak pomimo wspaniałych przygód, które każdego dnia przeżywa nie wie jeszcze, że gdzieś w głębi Wyspy, wśród egzotycznego lasu i wysokich gór czeka na niego niezwykła tajemnica...

Sięgnij po „Moją Wyspę Marzeń” i pozwól się ponieść niezwykłej przygodzie, w której odnajdziesz radość, piękno natury, siłę przyjaźni, a przede wszystkim to, co ukryte jest w głębi serca…


Moja opinia:
Czy los każdego człowieka jest z góry przesądzony? Czy każdy z nas ma jakieś przeznaczenie, do którego nieświadomie dąży? Jaka siła kieruje ludźmi, którzy znajdują się w odpowiednich miejscach i w odpowiednim czasie? Te i wiele innych pytań nurtuje praktycznie każdego z nas, ale wcale nie jest łatwo na nie odpowiedzieć. Zazwyczaj, gdy nie znajdujemy odpowiedzi na nasze wątpliwości, dajemy temu spokój i po prostu zapominamy. W książce państwa Lemańskich w bardzo ciekawy sposób został przedstawiony motyw przeznaczenia, które, niezależnie od postanowień bohaterów, spełnia się.

Głównym bohaterem powieści 'Moja Wyspa Marzeń' jest nastoletni Michael. Po śmierci ojca przeprowadza się razem z mamą na tropikalną wyspę, która nie od razu przypada mu do gustu. Jednak po pewnym czasie zdobywa wielu przyjaciół, zaczyna chodzić do tamtejszej szkoły i spędza czas o wiele lepiej, niż kiedyś. Z radością przyjmuje wieść, że muszą zostać dłużej na wyspie, rozważa nawet możliwość pozostania na niej już na zawsze. Na wyspie poznaje tajemniczego Pana Po, który zachowuje się inaczej, niż inni mieszkańcy, ale chłopca wcale to nie odrzuca. Przeciwnie, jest nim zafascynowany, uwielbia spędzać z nim czas i słuchać niesamowitych historii. Nie wie jednak, że za wiele lat to o nim będą opowiadać historię, bo już niedługo przepowiednia ma się spełnić, a wielką rolę pełnić będzie właśnie Michael.

Książka, o której dzisiaj mowa, zalicza się do szerokiej kategorii 'dla dzieci i młodzieży'. Choć sama nie jestem już dzieckiem i powoli wyrastam z wieku młodzieńczego, to bardzo miło spędziłam czas przy czytaniu. Autorzy od początku wprowadzają nas w życie na wyspie widziane oczami nastoletniego chłopca.

Narracja książki jest pierwszoosobowa i tylko czasami, kiedy w wydarzeniach nie bierze udziału główny bohater, zmienia się w trzecioosobową. Akcja rozwija się bardzo powoli, dopiero w ostatnich rozdziałach zaczyna się dziać coś więcej. Występują tu liczne opisy, głównie są to przemyślenia chłopca, ale nie są one nużące. Michael, jak na swój wiek, jest bardzo dojrzały, co da się zauważyć już na początku powieści.

Ta dosyć krótka książka zasługuje na uwagę poprzez swoją tajemniczość. Przez większą część powieści nie możemy się domyślić, do czego dąży akcja i dopiero pod koniec zostajemy uświadomieni. I choć spodziewałam się czegoś odrobinę innego, to nie mogę odmówić autorom elementu zaskoczenia.

'Moja Wyspa Marzeń' z pewnością spodoba się młodszym czytelnikom, ale zachęcam do niej również tych starszych. Książka uczy wielu pozytywnych wartości, jak przyjaźń, zaufanie i nieocenianie innych po pozorach. Polecam!

 Urszula i Radosław Lemańscy
'Moja Wyspa Marzeń'
Wydawnictwo Drzewo Laurowe
Rok wydania: 2011
110 stron
5/6 - Świetna

Książkę w formie e-booka otrzymałam od Wydawnictwa Drzewo Laurowe, za co bardzo dziękuję :)

Książkę można nabyć w internetowej księgarni Skryby
 

9 komentarzy:

 1. Ksiażka moze byc fajna szkoda ze taka krotka. PS: Zostalas przeze mnie nominowana do One Lovely Blog Award

  OdpowiedzUsuń
 2. Zachęciłaś mnie, z przyjemnością przeczytam :D

  Pozdrawiam ! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli natrafię z pewnością przeczytam ;D
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. No, no.. recenzja zachęcająca... Pewnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszałam o niej i muszę poddać ją głębszemu zastanowieniu ;]

  OdpowiedzUsuń
 6. Na początku pomyślałam, że nie przeczytam, ale po twojej recenzji widzę, że to zupełnie coś innego niż sądziłam. I teraz czuję, że muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzoo mnie zaciekawiłaś opisem i oceną ;) Okładka jest przepiękna :) Więc niedługo muszę "chapnąć" w swoje ręce :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Recenzja zachęcająca, ale nie wiem czy ją przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ta książka wydaje się być bardzo ciekawa, ale ja jak na razie jestem na etapie siekania i rąbania, jak to mój znajomy stwierdził, więc fantastyka i to ostra jest rzeczą, która mnie na dzień dzisiejszy pociąga xD

  OdpowiedzUsuń