środa, 25 maja 2011

Kristin Hannah - Zdarzyło się nad jeziorem Mystic

Blake Colwater, wzięty adwokat z Los Angeles, wyznaje swojej wieloletniej żonie Annie, że zakochał się w innej kobiecie. Zrozpaczona Annie wyjeżdża do miasteczka Mystic, gdzie się wychowała. Tu ponownie zbliża się do swej pierwszej miłości, Nicka Delacroix, od niedawna wdowca, który nie potrafi poradzić sobie z cierpiącą na zaburzenia emocjonalne córeczką. Cała trójka z dobrym skutkiem leczy razem swoje rany. Ale akurat wtedy, gdy Annie uwierzyła, że zyskała jeszcze jedną szansę na szczęście, jej świat wywraca się do góry nogami i zmuszona zostaje do dokonania wyboru, przed którym nie powinna stawać żadna zakochana kobieta...
Ta powieść przedstawia historię jednej kobiety, lecz przemawia do wszystkich - do każdego, kto znalazł odwagę, by wybrać między tym, co jest i co mogłoby być.

Moja opinia:
Książek o miłości jest wiele - romanse między ludźmi, romanse paranormalne jak i przesławne harlekiny. Książka, o której dzisiaj mowa na pierwszy rzut oka wydaje się zaliczać do tej jakże rozległej kategorii. Jednak poza romansem pozycja ta zawiera ważne przesłanie, które może dotyczyć każdej kobiety.

Bohaterką powieści jest prawie czterdziestoletnia Annie, która na pozór wydaje się być szczęśliwą żoną i matką. W dniu wyjazdu jej 17-letniej córki do Londynu jej mąż oświadcza, że zakochał się w innej, młodszej kobiecie, a z Annie nic go już nie łączy. Kobieta przeżywa załamanie i wyjeżdża do miasta, w którym spędziła dzieciństwo. Tam spotyka swoją dawną miłość, Nicka, którego żona a przyjaciółka Annie popełniła samobójstwo. W wyniku tego Nick popadł w alkoholizm i zaniedbał swoją 6-letnią córeczkę, która właśnie w tak trudnym czasie potrzebowała jego miłości. Annie postanawia przywrócić jego rodzinę do porządku i nieświadomie sama do niej dołącza. Ponownie zakochuje się w mężczyźnie, którego kochała jako młoda dziewczyna i to z wzajemnością. Jednak pewien fakt nie pozwala jej długo cieszyć się wspólnym szczęściem, ponieważ musi zdecydować, czyje dobro jest ważniejsze: własne czy drugiego człowieka.

Przyznam szczerze, że nie spodziewałam się tak poruszającej historii, zapisanej na kartach tej książki. Na początku wydawało mi się, że mam do czynienia ze zwykłym romansem, jakich wiele. Jednak miło się rozczarowałam, ponieważ książka opowiada również o zdradzie, prawdziwej miłości, przebaczeniu oraz o miłości matki do dziecka. Annie, choć początkowo uzależniona od męża i niepodejmująca żadnych ważnych decyzji, zmieniła się zdecydowanie na lepsze. Tym samym pokazała, że w prawdziwej miłości wiek nie gra żadnej roli, a na zmiany nigdy nie jest za późno.

Książka podzielona jest na trzy części. Pierwsza z nich jest najkrótsza, a jej akcja dzieje się w Los Angeles, gdy mąż Annie wyznaje, że już jej nie kocha. Akcja drugiej ma miejsce w Mystic, gdzie na nowo odżywają uczucia, a wszystko, o czym marzy kobieta jest rzeczywistością. Ostatnia część jest najbardziej refleksyjna dla bohaterki, która musi podjąć kilka ważnych decyzji, które zaważą na jej życiu. Każda z nich jest równie interesująca i wciągająca.

Powieść nieznanej mi dotąd autorki zasługuje na zainteresowanie, ponieważ uświadamia nam, że każdy ma szansę na prawdziwą miłość i nikt nie powinien się bać zmian, które najczęściej wychodzą nam na dobre.
Kristin Hannah
'Zdarzyło się nad jeziorem Mystic'
Wydawnictwo Świat Książki
Rok wydania: 2002
398 stron
5/6 - Świetna
___________________________________________________________________________________

Z radością pragnę oznajmić, że udało mi się nawiązać pierwszą współpracę! Jest to dla mnie ogromne zaskoczenie, ponieważ zupełnie się tego nie spodziewałam, ale gdy zobaczyłam wiadomość od Państwa Lemańskich, nie mogłam zrobić nic innego, jak uwierzyć!

Państwo Urszula i Radosław Lemańscy prowadzą wydawnictwo Drzewo Laurowe oraz internetową księgarnię Skryby, o których możecie dowiedzieć się więcej klikając w poniższe obrazki.
Bardzo się cieszę z naszej współpracy, już otrzymałam książkę do recenzji pt. 'Zielone serca' w formie e-booka, bo właśnie takie książki można nabyć na stronie księgarni. Można również otrzymać książkę drukowaną na własne życzenie. Zachęcam do odwiedzenia powyższych stron i serdecznie pozdrawiam :)

12 komentarzy:

 1. Przyznam, że zainteresowałaś mnie przedstawioną książką i chętnie bym ją przeczytała. :) Niewątpliwie, ma w sobie coś przyciągającego i mam nadzieję, że wciągającego.

  I gratuluję współpracy. ;))

  OdpowiedzUsuń
 2. sama już się kilka razy przekonałam, że coś co wygląda jak romansidło, niekoniecznie musi nim być. Będę mieć oko na Zdarzyło się nad...

  OdpowiedzUsuń
 3. zaciekawiłaś mnie tą książką. :) chętnie się zapoznam ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Co do samej książki to nie mam ochoty, ale gratuluję współpracy ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książki raczej nie przeczytam... Ale gratuluję współpracy ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. a ja jestem bardzo ciekawa jakie ważne decyzje musiała podjąć bohaterka książki i dlaczego musiała wybierać między swoim a cudzym dobrem, chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Serdecznie gratuluję współpracy i od razu zaglądam na ich strony :)

  Muszę się przyznać, że zainteresowałaś mnie tą recenzją. Jest to ten typ książki, po którą nigdy nie sięgnęłabym w księgarni czy bibliotece, a dzięki Twojej blogowej opinii wiem, że warto.
  Pozdrawiam Ciebie, Kamciu, cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Gratuluje wspólpracy!
  Co do książki, to myślę, że tematyka jak najbardziej dla mnie, więc chętnie po nią sięgnę!

  OdpowiedzUsuń
 9. Gratuluje nawiązanie współpracy. Jestem pewna, ze to dopiero dobry początek i będzie jeszcze wiele wydawnictw, które będą chciały z tobą współpracować xD Today1.blog.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 10. Gratuluję! :)
  Co do książki, to raczej nie przeczytam.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 11. No nie wiem... Jakoś po moim ostatnim spotkaniu z miłosną historią i panem Sparksem, nie za bardzo mam miłe wspomnienia.. ;) Ale przeczytam jeszcze kilka recenzji i się nad tym zastanowię :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Uważam, że książka bardzo dobra. Myślałam, że to tzw. 'zwyczajne romansidło'. Muszę zgodzić się z recenzją, książka przedstawia pewne przesłanie i bardzo trudno się od niej oderwać ;). Teraz czytam 'Pomiędzy siostrami' tej autorki - również zapowiada się ciekawie. Polecam!!!

  OdpowiedzUsuń