piątek, 30 marca 2012

Ewa Nowak - Michał Jakiśtam

Do rodziny Gwidoszów przyjeżdża ich kuzynka z Łomży, nastoletnia Edyta. Dramatyczne okoliczności sprawiły, że nagle musiała zmienić swoje miejsce zamieszkania i szkołę. Tęskniąca za ciepłem, akceptacją i przyjaźnią dziewczyna nie może się z początku odnaleźć w nowym środowisku. W szkole doznaje wielu przykrości, Gwidoszowie zaś szokują ją swoim stylem życia. Edyta poznaje wielu różnych ludzi. Każda znajomość i zdarzenie są przez nią dokładnie analizowane. Na naszych oczach bohaterka dorasta do trudnych decyzji. W rezultacie postanawia wiele zmienić w swoim życiu.

Moja opinia:
Znane powiedzenie mówi: ‘Rodziny się nie wybiera’. Można je interpretować na różne sposoby, ale można także się pod nim podpisać, Bo kto nie chciałby w chwilach złości zamienić swojej rodziny na inną, pozornie lepszą? Bohaterowie książki Ewy Nowak ‘Michał Jakiśtam’ pokazują, że każda rodzina bardzo różni się od innych. Ale czy warto je do siebie porównywać?

Nastoletnia Edyta z powodu jednej niewyjaśnionej sprawy przeprowadza się do Warszawy i przenosi do nowej szkoły. Zamieszkuje u Gwidoszów, znanych nam z poprzednich części serii. Edyta początkowo nie potrafi się odnaleźć w stylu życia tej dość nieszablonowej rodziny, która tak bardzo różni się od jej własnej. Powoli jednak zaczyna odkrywać zalety mieszkania z rzadko widywaną rodziną, ale to nie był jej jedyny problem, który potrzebował rozwiązania. Kłopoty się mnożą, a końca nie widać…

Z każdą kolejną książka Ewy Nowak uświadamiam sobie, że wcale nie chcę dorosnąć. Bo skoro Seria Miętowa jest przeznaczona dla młodzieży, to ja chcę pozostać młoda wiecznie, by wciąż się w niej zaczytywać. Nie wiem, co takiego magnetyzującego mają w sobie te książki, że nawet w czasie nauki do egzaminu potrafiłam w kilka godzin pochłonąć tą pozycję.

Styl Ewy Nowak rozwija się z powieści na powieść. Za każdym razem nie mogę się nadziwić, jak taki dobry styl może się jeszcze polepszyć. Podziwiam autorkę za wspaniałą wyobraźnię, która pozwoliła na powstanie książek, do których aż chce się wracać.

Po raz kolejny spotykamy się z rodziną Gwidoszów, choć w trochę zmienionym składzie. Kuba układa sobie życie z Magdą, więc rzadko bywa w domu, Malwina studiuje za granicą, więc w domu została 8-letnia Marysia, studnia bez dna trudnych pytań oraz dwuletnia Celinka, z którą dogadać się potrafi jedynie Marysia. Zwariowaną rodzinkę dopełnia mama Asia, wynajdująca coraz to nowe sposoby na zabicie czasu (tym razem padło na kurs feng-shui) oraz tata Mariusz próbujący sił w nowej pracy. Jak się potoczyły ich losy? Kto czytał, ten wie, a kto nie czytał – niech żałuje! Nie będę chyba oryginalna stwierdzając, że to właśnie o tej rodzince Lucię czytać najbardziej, ale taka jest prawda. Co, oczywiście, nie umniejsza książkom na temat innych bohaterów serii ;)

Książkę polecam bardzo wylewnie, bo potrafiła mi zapewnić moc rozrywki i uśmiechu w czasie zimowych mrozów i licznych egzaminów. Kto wie, może właśnie w niej znajdziecie rozwiązanie swoich problemów?

Ewa Nowak, 'Michał Jakiśtam', Wydawnictwo Egmont 2006, 243 stron
Ocena: 5/6 

14 komentarzy:

 1. Lubię książki Ewy Nowak, bardzo szybko się je czyta. Ta także mi się podobała, choć do ulubionych nie należy ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam i należy do moich ulubionych książek dla młodzieży!

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam się z Tobą. Uwielbiam Serię Miętową i to nie ważne czy chodzi o te pozycje, które czytałam kilka lat temu, czy kilka miesięcy temu - podobają mi się tak samo. Są świetne i już! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam nic pani Nowak, ale biorąc pod uwagę pozytywne opinie, jakie zbiera to jestem bardzo do jej książek zachęcona.

  Pozdrawiam i zapraszam, Klaudia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeszcze nie czytałam tej części, ale wszystko przede mną. W końcu wakacje są długie (i niedaleko), a wszystkie części znajdę w miejscowej bibliotece ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwsze uwielbiam, te najnowsze już nie ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. to ważne, aby książka dawała wiele rozrywki ;) Zapraszam do mnie na recenzję filmu tanecznego - "Fame"!

  OdpowiedzUsuń
 8. Słyszałam wiele dobrego o tej autorce, kiedyś przeczytam jakąś jej książkę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. To była pierwsza książka Ewy Nowak, którą przeczytałam i od razu polubiłam tę serię powieści autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Widzę, że czytasz bardzo dużo książek Pani Ewy Nowak :) ja się kiedyś w wolnym czasie, także na pewno skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 11. są książki, które działają na nas niezależnie od wieku. myślę, że twórczość Ewy Nowak właśnie do nich należy.

  OdpowiedzUsuń
 12. tak tak, czytałam to kiedyś, poznałam po okładce ;) bardzo lubię twórczość Pani Nowak, niby książki skierowane do nastolatków, ale poruszają jakąś nutkę w sercu ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Przeczytałam dwie książki Ewy Nowak i chętnie sięgnęłabym po resztę gdybym tylko miała do niej dostęp. Do kupienia mam dużo innych książek a niestety odkąd wyszłam z gimnazjum nie pomoże mi już w tym biblioteka szkolna a do miejskiej jakoś mi nie po drodze bo i tak mam do przeczytania pełno książek, które kupiłam lub dostałam do recenzji. Takie błędne koło ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Do tej pory przeczytałam "Drugi" i "Dane wrażliwe" Ewy Nowak. Nie uważam tych książek za moje ulubione, ale podobnie jak Tobie dostarczyły mi dużo uśmiechu. Myślę, że w wolnej chwili chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń